Σχολική γιορτή για την 50η επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου

Στην αίθουσα εκδηλώσεων του «Μουστάκειου Διδακτήριου» την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023, πραγματοποιήθηκε η γιορτή του Πολυτεχνείου και τιμήθηκε με λαμπρότητα η συμπλήρωση των 50 χρόνων από την ιστορική εξέγερση των φοιτητών. Η εκδήλωση διοργανώθηκε από το Εσπερινό Γυμνάσιο Λαμίας «Ευαγόρας Παλληκαρίδης», υπό την επιμέλεια της εκπαιδευτικού ΠΕ02 κ. Μαρίας Καραγιάννη, στο πλαίσιο αξιοποίησης της συστέγασης και συν λειτουργίας των δυο εσπερινών σχολείων (Γυμνασίου και ΓΕΛ). Διαβάστηκε από τους μαθητές το χρονικό των γεγονότων διανθισμένο με πεζά κείμενα και ποιήματα. Ακούστηκαν τραγούδια της εποχής, ενώ παράλληλα προβλήθηκαν βίντεο ζωντανεύοντας τα γεγονότα, όπου τα συνθήματα «Εδώ Πολυτεχνείο» και «Ψωμί , Παιδεία, Ελευθερία» έφεραν στις μνήμες όλων την αντίσταση των φοιτητών που έσπασαν τη σιωπή του φόβου, απέναντι στη βία και τον αυταρχισμό της δικτατορίας.
Ευχαριστούμε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στην γιορτή για την 50η επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου!