ΔράσειςΕκδηλώσεις

Εκδήλωση Μνήμης προς τιμή του ήρωα Ευαγόρα Παλληκαρίδη

Την Δευτέρα 1η Απριλίου 2024 με την παρουσία του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Φθιώτιδας κ. Συμεών, πραγματοποιήθηκε Επιμνημόσυνη Δέηση από τον Σύλλογο Κύπριων Φθιώτιδας, Φωκίδας και Ευρυτανίας στο πλαίσιο της Εθνικής Εορτής της Κύπρου, στη προτομή του αγωνιστή και ήρωα του Κυπριακού Εθνικού Απελευθερωτικού Αγώνα Ευαγόρα Παλληκαρίδη που βρίσκεται στην διασταύρωση των οδών Όθωνος και Καποδιστρίου στην Λαμία. Το Εσπερινό Γυμνάσιο Λαμίας, το οποίο με περηφάνια φέρει το προσωνύμιο «Ευαγόρας Παλληκαρίδης», συμμετείχε με αντιπροσωπεία μαθητών του καθώς και μαθητών του Εσπερινού ΓΕΛ, που απάγγειλαν ποιήματα και τραγούδησαν όλοι μαζί το «Θα πάρω μιαν ανηφοριά». Στην συνέχεια, κατά τις 2 τελευταίες διδακτικές ώρες, ακολούθησε εκδήλωση μνήμης προς τιμή του ήρωα σε συνεργασία με το 15/μελές μαθητικό Συμβούλιο του Εσπερινού Γυμνασίου.