ΔράσειςΕκδηλώσεις

Εκδήλωση με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Από την σχολική χρονιά 2023-24, η 4η Απριλίου κάθε έτους που έχει οριστεί ως Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων θεσμοθετήθηκε ως «Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας» από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού. Την ημέρα αυτή το Εσπερινό Γυμνάσιο Λαμίας «Ευαγόρας Παλληκαρίδης» διοργάνωσε εκδήλωση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης στην οποία συμμετείχαν και οι μαθητές του Εσπερινού ΓΕΛ . Ευχαριστούμε θερμά την κ. Χρυσάνθη Καραγιάννη, εκπρόσωπο της Πανελλήνιας Ομάδας κατά της Κακοποίησης των Ζώων για την Φθιώτιδα και Αντιπρόεδρο του σωματείου «Φίλοι Ζώων και Ανθρώπων», που αποδέχθηκε την πρόσκληση να παρευρεθεί  και να μας ενημερώσει σχετικά με τις ανάγκες φροντίδας των ζώων (αδέσποτων και δεσποζόμενων), για το πώς πρέπει να φερόμαστε στα αδέσποτα ζώα, για την υιοθεσία ενός αδέσποτου ζώου (σκύλου ή γάτας) από το δημοτικό κυνοκομείο καθώς και για τις βασικές διεκδικήσεις του φιλοζωικού  κινήματος.